Fellows of the Society

John S. Allen (USA, HI): For contributions to the understanding of ultrasound contrast agents

Deniz Baskent (Netherlands): For contributions to our understanding of acoustic and electric auditory and speech perception

Kelly Benoit-Bird (USA, OR): For contributions to marine ecological acoustics

Tessa C. Bent (USA, IN) – For contributions to the perception of variability in speech

Monita Chatterjee (USA, NE): For contributions to cochlear implant psychophysics and speech perception

John F. Culling (UK): For contributions to the measurement and modeling of binaural processing

Patricia Davies (USA, IN) – For contributions to the fields of sound quality, aircraft noise, and the dynamic properties of foams

Jin-Yong Jeon (South Korea) – For contributions to research and practical design In soundscape and architectural acoustics

John J. LoVerde (USA, CA): For contributions to quantification and understanding of building response to sound and impact

Bruce C. Olson (USA, MN) – For contributions to design and modeling of electro-acoustic systems for architectural spaces

Lauri Savioja (Finland) – For contributions to room-acoustics modeling and auralization

Gary P. Scavone (Canada) – For contributions to the analysis and modeling of musical instruments

Christopher J. Struck (USA, CA): For contributions to acoustical standards development and instrumentation design

Alexander Ya Supin (Russia) – For contributions to the study of hearing and echolocation in marine mammals

Douglas A. Abraham (USA, MD) – For contributions to our understanding of the effect of non-Rayleigh reverberation on active sonar

Joshua G. Bernstein (USA, MD) – For contributions to our understanding of normal and impaired pitch and speech perception

David Braslau (USA, MN) – For contributions to noise mitigation and quieter communities

G. Clifford Carter (USA, CT) – For contributions to time delay estimation in the presence of source or receiver motion

Tim Colonius (USA, CA) – For contributions to numerical modeling of cavitation, medical acoustics, and aeroacoustics

Francesco Lanza di Scalea (USA, CA) – For contributions to the theory and applications of ultrasonic guided waves

Truls T. Gjestland (Norway) – For contributions to research and standards development on transportation noise effects on communities

Elisa E. Konofagou (USA, NY) – For contributions to diagnostic and therapeutic applications of ultrasound

Ying-Tsong Lin (USA, MA) – For contributions to three-dimensional computational and shallow water acoustics

Nathan J. McDannold (USA, MA) – For contributions to therapeutic ultrasound

Robert J. McGough (USA, MI) – For contributions to numerical modeling in medical ultrasound

Jennifer L. Miksis-Olds (USA, NH) – For contributions to underwater acoustic noise research and the integration of acoustics into marine ecology

Tyrone M. Porter (USA, MA) – For contributions to therapeutic ultrasound

Joseph A. Sisneros (USA, WA) – For contributions to the understanding of fish hearing

James A. TenCate (USA, NM) – For contributions to nonlinear acoustics of earth materials

Blake S. Wilson (USA, NC) – For the development and enhancement of cochlear implants

 

Ian C. Bruce (Canada) – For contributions to models of auditory-nerve fibers

Micheal L. Dent (USA, NY) – For contributions to spatial hearing in animals

Christine Erbe (Australia) – For contributions to the effects of anthropogenic noise on marine mammals

Kent L. Gee (USA, UT) – For contributions  to jet-noise and nonlinear propagation

Michelle B. Halvorsen (USA, FL) – For contributions to the understanding of the effects of sound on fish

Valerie L. Hazan (UK) – For contributions to the understanding of the intelligibility of speech

Karen S. Helfer (USA, MA) – For contributions to speech perception in aging

Eric J. Hunter (USA, MI) – For contributions to laryngeal function for voice production

Wilfried Kausel (Austria) – For contributions to the understanding of the acoustics of brass instruments

Andone C. Lavery  (USA, MA) – For contributions to the understanding of ocean microstructure and microbiology

Jose Sanchez-Dehesa (Spain) – For contributions to the theory and development of acoustic metamaterials

G. Christopher Stecker (USA, TN) – For multidisciplinary contributions to binaural hearing

Mingsian Bai (Taiwan): For contributions to nearfield acoustic holography

David S. Burnett (USA, FL): For contributions to computational acoustics 

Robert D. Celmer (USA, CT) – For contributions to undergraduate education in acoustics

Frederick Gallun(USA, OR)  – For contributions to cognitive issues in hearing impairment

Kirill V. Horoshenkov (UK) – For contributions to outdoor sound propagation, remote sensing and acoustics of porous materials

Jeffrey A. Ketterling (USA, NY) – For contributions to cavitation luminescence and very high frequency sensing and imaging

Jennifer J. Lentz (USA, IN) – For contributions on hearing loss and the perception of complex sound

Bart Lipkens (USA, MA) – For contributions to undergraduate education and practical applications of nonlinear acoustics

Arlene C. Neuman (USA, NJ) – For contributions to classroom acoustics and hearing aid development

James E. Phillips (USA, CA): For contributions to vibration and noise control and for service to the Society

Sunil Puria (USA, CA) – For contributions to middle- and inner-ear biomechanics and their practical applications

Purnima Ratilal (USA, MA) – For contributions to bioacoustics and underwater acoustic scattering and reverberation

Bonnie Schnitta (USA, NY): For the invention and application of noise mitigation systems

Neil T. Shade (USA, MD): For contributions to education and to the integration of electro-acoustics in architectural acoustics

Juan Tu (China) – For contributions to the physical acoustics of ultrasound contrast agents

Joseph A. Turner (USA, NE): For contributions to theoretical and experimental ultrasonics

Caroline Abdala (USA, CA): For contributions to understanding the postnatal maturation of the human cochlea, auditory nervous system, and middle ear

Judit Angster (Germany): For contributions to the acoustics of the pipe organ

David A. Brown (USA, MA): For contributions to fiber-optic and piezoelectric transduction science, and leadership in acoustics education

John R. Buck (USA, MA): For contributions to applications of random matrix and information theory in acoustic signal processing and bioacoustics

John A. Colosi (USA, CA): For contributions to the science of wave propagation in random media

Benjamin A. Cray (USA, RI): For contributions to underwater directional sensing

Huanping Dai (USA, AZ): For contributions to the theory and methodology of the study of central processes in auditory perception

Michael J. Epstein (USA, MA): For integration of physiological and psychological processing in the perception of loudness

Vitalyi E. Gusev (France): For contributions to nonlinear acoustics and laser-based ultrasonic pulse generation

Kevin D. Heaney (USA, VA): For contributions to ocean acoustic modeling and inversion methods

Marcia J. Isakson (USA, TX): For contributions to modeling shallow water acoustic propagation using the finite element method

Robert M. Koch (USA, RI): For contributions to the hydroacoustics and structural acoustics of underwater systems

Tribikram Kundu (USA, AZ): For contributions in nondestructive testing and evaluation

Clark S. Penrod (USA, TX): For service to the Society and leadership in underwater acoustics

Gopu R. Potty (USA, RI): For contributions to ocean acoustic inversion methods in shallow water

Kausik Sarkar (USA, DC): For contributions to the modeling of ultrasound microbubbles

David R. Schwind (USA, CA): For contributions to the acoustical design of theaters, concert halls, and film studios

Bridget M. Shield (UK): For research, teaching, and leadership to standardize classroom acoustics

Natalia A. Sidorovskaia (USA, LA): For contributions in research and education in underwater acoustics and animal bioacoustics

Joseph N. Soker (Israel): For contributions to acoustical design and noise control applications in buildings and communities

U. Peter Svensson (Norway): For contributions to room acoustics edge diffraction modeling

Jing Tian (China): For leadership in promoting American-Chinese cooperation in acoustics

Preston S. Wilson (USA, TX): For contributions to the theory and applications of the acoustics of bubbly media

Peter F. Assmann (USA, TX): For contributions to vowel perception and the influence of talker variability on speech patterns

David A. Eddins (USA, FL): For contributions to understanding the perception of complex sounds

John A. Hildebrand (USA, CA): For contributions to understanding the acoustics of marine mammals

Peter Howell (UK): For contributions to the understanding of stuttering and its development

Andrew J. Hull (USA, RI): For contributions to fluid structure interaction in sonar arrays

Yang-Hann Kim (Korea): For contributions to noise control and acoustic holography

William J. Murphy (USA, IN): For contributions to hearing protection and related standards

Scott D. Pfeiffer (USA, IL): For contributions to acoustical design of performing spaces

John R. Preston (USA, PA): For contributions to underwater acoustic reverberation and clutter

Ronald C. Scherer (USA, OH): For contributions to human vocal tract aerodynamics and acoustics

Li Cheng (Hong Kong): For contributions to vibroacoustic modeling of complex structures

M. Patrick Feeney (USA, OR): For contributions to clinical middle-ear function through wideband reflectance

Eric W. Healy (USA, OH): For contributions to spectral-temporal analysis in speech perception

Philip X. Joris (Belgium): For contributions to neural encoding in binaural hearing

Michael V. Scanlon (USA, MD): For contributions to the development of systems to detect and localize transient sounds in air

Michel Versluis (Netherlands): For contributions to high speed imaging of fine scale acoustic phenomena

Keith A. Gillis (MD) – For acoustic techniques to measure properties of gases and aerosols

Mark Hasegawa-Johnson (IL) – For contributions to vocal tract and speech modeling

Veerle M. Keppens (TN) – For the application of ultrasonics to condensed matter physics

Masao Kimura (Japan) – For contributions to the acoustics of marine sediments

Joel A. Lewitz (CA) – For the design of electroacoustic systems for architectural spaces

Michael J. Owren (GA) – For contributions to vocal production and perception in primates and evolution of vocal communication

William P. Shofner (IN) – For contributions to psychophysics and neurophysiology of animal hearing

Elizabeth A. Strickland (IN) – For contributions to dynamic processes in hearing

Annemarie Surlykke (Denmark) – For contributions to the production and processing of ultrasound in animals

Alexander Sutin (NJ) – For contributions to nonlinear acoustics and time reversal

Sten Ternstrom (Sweden) – For contributions to the acoustics of the singing voice

Christopher O. Tiemann (TX) – For contributions to marine mammal acoustic tracking

Zhaoyan Zhang (CA) – For contributions to the mechanics of vocal fold vibration

William E. Brownell (TX) – For the discovery of outer hair cell electromotility

H. Timothy Bunnell (DE) – For contributions to speech technology in communication evaluation and augmentation

Emily Buss (NC) – For contributions to complex sound perception

Cathy Ann Clark (RI) – For contributions to computational undersea propagation

R. Lee Culver (PA) – For contributions to model-based signal processing in the ocean

Bertrand A. R. Delgutte (MA) – For contributions to neural coding of sound

Timothy F. Duda (MA) – For contributions to acoustic-internal wave interactions

Donald K. Eddington (UT) – For the invention and development of multi-channel cochlear implants

Brent W. Edwards (CA) – For contributions to the understanding and treatment of hearing impairment

Peter J. Fitzgibbons (MD) – For contributions to the understanding of auditory temporal processing in aging

J. Brian Fowlkes (MI) – For contributions to biomedical ultrasound

Barry M. Gibbs (UK) – For contributions to structural acoustics in buildings

Sandra Gordon-Salant (MD) – For contributions to the understanding of auditory temporal processing in aging

Michael G. Heinz (IN) – For contributions to understanding the relation between physiology and psychophysics in hearing

Toshio Irino (Japan) – For contributions to auditory filtering and acoustic scale processing

James J. Jenkins (MD) – For contributions to the dynamic specification of vowels

Ronald A. Kastelein (Netherlands) – For contributions to marine mammal acoustics

Thomas R. Moore (FL) – For contributions to research and teaching in musical acoustics

Benjamin R. Munson (MN) – For contributions to the understanding of phonological variation

Bruce Newhall (MD) – For contributions to undersea surveillance sonar

James C. Preisig (MA) – For contributions to underwater acoustic communications and signal processing

Daniel Pressnitzer (France) – For contributions to pitch perception and auditory scene analysis

Charlotte Reed (MA) – For contributions to speech communication through tactual stimluation

Giora Rosenhouse (Israel) – For leadership in acoustic education and research in Israel

John J. Rosowski (MA) – For contributions to understanding middle-ear function

Mark E. Schafer (PA) – For contributions to ultrasonic measurement technology

Stephanie R. Shattuck-Hufnagel (MA) – For contributions to speech production planning and speech prosody

Donal G. Sinex (UK) – For contributions to understanding the neural processing of complex sounds

Noral D. Stewart (NC) – For contributions to building acoustics and noise control

Christopher W. Turner (NY) – For contributions to speech perception in acoustic and electric hearing

Roger M. Waxler (MS) – For contributions to geophysical infrasound and outdoor sound propagation

Magdalena Wojtczak (MN) – For contributions to understanding perception and auditory nonlinearities

Mario Zampolli (Austria) – For contributions to three-dimensional target scattering in ocean waveguides

Fan-Gang Zeng (CA) – For contributions to psychophysics and speech perception with cochlear implants

David L. Adams (CO) – For contributions to sound reinforcement systems

Michael A. Averkiou (Cyprus) – For contributions to nonlinear acoustics and ultrasound

Frank H. Brittain (NV) – For contributions to power plant noise

Jean-Yves Chapelon (France) – For contributions to therapeutic ultrasound

Constantin C. Coussios (UK) – For contributions to therapeutic ultrasound

Diane Dalecki (NY) – For contributions to the bioeffects of sound and ultrasound

Egbert de Boer (Netherlands) – For contributions to cochlear mechanics and psychoacoustics

Mostafa Fatemi (MN) – For contributions to radiation force imaging

Richard L. Freyman (MA) – For contributions to spatial hearing and speech perception

Paul M. Gammell (VA) – For contributions to ultrasonic signal generation and processing

Karl Grosh (MI) – For contributions to cochlear mechanics and acoustic transduction

Kullervo H. Hynynen (Canada) – For contributions to therapeutic ultrasound

Michael F. Insana (IL) – For contributions to biomedical ultrasound

Allard Jongman (KS) – For contributions to the nature of phonetic representations

Boris G. Katsnelson (Russia) – For contributions to shallow water acoustics

David P. Knobles (TX) – For contributions to inversion methods in underwater acoustics

Pascal P. Laugier (France) – For contributions to ultrasound propagation in bone

Robert G. Leisure (CO) – For contributions to the acoustic characterization of condensed matter

Ruth Litovsky (WI) – For contributions to spatial hearing

Oleg I. Lobkis (OH) – For contributions to diffuse-wave ultrasonics

Philip C. Loisou (TX) – For contributions to cochlear implant signal processing

Enrique Lopez-Poveda (Spain) – For contributions to cochlear nonlinearity

Patrick J. Loughlin (PA) – For contributions to time-frequency signal processing

David A. Mann (FL) – For contributions to the hearing and use of sound by marine organisms

David K. Mellinger (OR) – For contributions to the analysis of marine mammal calls

Ralph T. Muehleisen (IL) – For contributions to architectural acoustics and acoustics education

Paul E. Nachitgall (HI) – For contributions to marine mammal acoustics

Susan N. Nittrouer (OH) – For contributions to developmental speech perception and production

Dennis A. Paoletti (CA) – For contributions to acoustic design and outreach

Brian Roberts (UK) – For contributions to perceptual grouping

Oleg A. Sapozhnikov (Russia) – For contributions to nonlinear ultrasonics and medical acoustics

Mark Sheplak (FL) – For contributions to microelectromechanical systems (MEMS) acoustic transducers

Barbara Shinn-Cunningham (MA) – For contributions to spatial hearing and auditory attention

Kevin B. Smith (CA) – For contributions to three dimensional propagation and acoustics education

Mitchell S. Sommers (MO) – For contributions to individual differences in speech perception

Peter J. Stein (NH) – For contributions to ocean acoustic instrumentation

Andrew J. Szeri (CA) – For contributions to the nonlinear dynamics of acoustic cavitation

Shin-ichiro Umemura (Japan) – For contributions to diagnostic and therapeutic ultrasound devices

Keith A. Wear (MD) – For contributions to ultrasonic bone-quality characterization

Russ Berger, II (TX) – For acoustical design of broadcast and recording studios

David A. Berry (CA) – For contributions to dynamics of vocal fold vibration

George A. Bissinger (NC) – For contributions to violin acoustics

Suzanne E. Boyce (OH) – For contributions to speech production and communication disorders

Ann R. Bradlow (IL) – For contributions to variation in speech intelligibility

Douglas S. Brungart (OH) – For contributions to the perception of multiple talkers

John A. Fawcett (Canada) – For contributions to three dimensional scattering from objects in the seabed

Dennis M. Freeman (MA) – For contributions to inner ear functioning

Bruce R. Gerratt (CA) – For contributions to human voice acoustics, perception and physiology

Frank H. Guenther (MA) – For contributions to neurocomputational modeling of speech

Keith R. Kluender (WI) – For contributions to audition and perceptual learning

Yiu W. Lam (UK) – For contributions to building acoustics

Marshall Long (CA) – For contributions to acoustic design for the built environment

Christian Lorenzi (France) – For contributions to the perception of amplitude modulation

Richard S. McGowan (MA) – For contributions to aeroacoustics in speech production

Luc Mongeau (Canada) – For contributions to the aeroacoustics of phonation

Patrick W. Moore (CA) – For contributions to dolphin bioacoustics and bio-inspired sonar

Trevor R. T. Nightingale (Canada) – For contributions to building acoustics

Bryan E. Pfingst (MI) – For contributions to cochlear implants

Joe W. Posey (VA) – For leadership in aircraft noise control

D. Lloyd Rice (CO) – For contributions to the assessment of technical advancement in acoustics

Stuart Rosen (UK) – For contributions to applied auditory processing

Armen Sarvazyan (NJ) – For contributions to radiation force imaging

Christine H. Shadle (CT) – For contributions to the aeroacosutics of speech

Martin Siderius (OR) – For contributions to geoacoustic inversion and ambient noise processing

Michael A. Stone (UK) – For contributions to hearing aid gain control

Ann K. Syrdal (NJ) – For contributions to female speech synthesis

Aaron D. Thode (CA) – For contributions to signal processing in marine mammal research

Doug H. Whalen (CT) – For contributions to the biological bases of speech

Joe Wolfe (Australia) – For contributions to wind instruments

Lisa M. Zurk (OR) – For contributions to physics-based signal processing

William A. Ahroon (AL) – For contributions to communication in hostile acoustic environments

Michael A. Akeroyd (UK) – For contributions to binaural hearing

Susanna B. Blackwell (CA) – For contributions to the understanding of the effects of sound on marine mammals

Jeffrey E. Boisvert (RI) – For contributions to modeling of elastic shells

Dick Botteldooren (Belgium) – For contributions to our understanding of airborne environmental noise

Dani M. Byrd (CA) – For research on the relation of linguistic structures to the temporal realization of speech

Elizabeth A. Cohen (CA) – For application of acoustic science to the entertainment industry

Dimitri M. Donskoy (NJ) – For contributions to physical, structural and underwater acoustics

Bruce E. Douglas (MD) – For contributions to standards in shock and vibration

William T. Ellison (RI) – For contributions to the effects of sound on marine organisms

Ronald L. Eshleman (IL) – For contributions to standards in shock and vibration

Brian R. Glasberg (UK) – For characterization of frequency selectivity and modeling of loudness

Sarah Hawkins (UK) – For contributions to speech perception and phonetics

Jeanne-Pierre Hermand (Belgium) – For contributions to acoustic inverse problems

R. Glynn Holt (MA) – For contributions to acoustically forced bubbles and drops

Larry E. Humes (IN) – For contributions to our understanding of the effects of aging and hearing loss

Vera A. Khokhlova (Russia) – For contributions to theoretical nonlinear acoustics

Anthony P. Lyons (PA) – For contributions to the effects of fine scale seafloor properties

Christophe Micheyl (MN) – For elucidating neural mechanisms of auditory perception

Masayuki Morimoto (Japan) – For contributions to human spatial hearing

Anthony Nash (CA) – For development of standards involving acoustical measurement protocols

John C. Osler (Canada) – For contributions to seabed geoacoustics

Vladimir E. Ostashev (CO) – For contributions to sound propagation in inhomogeneous and moving media

Subramaniam D. Rajan (CA) – For development of inverse methods in ocean acoustics

Richard M. Stern (PA) – For contributions to binaural hearing and speech recognition

Brad H. Story (AZ) – For advancing the understanding of the human vocal tract

Brandon D. Tinianov (CA) – For contributions to acoustics of building materials

Ronald A. Wagstaff (MS) – For contributions to ambient noise modeling

Lily M. Wang (NE) – For contributions to architectural acoustics and noise control

Michael R. Bailey (WA) – For contributions to the therapeutic application of high intensity ultrasound

Paul E. Barbone (MA) – For contributions to structural acoustics and acoustical imaging

Sergio Beristain (Mexico) – For contributions to international and national society relationships

Philippe Blanc-Benon (France) – For contributions to sound propagation ub turbulent media

David A. Conant (CA) – For contributions to applications of architectural acoustics

Damian J. Doria (NY) – For contributions to the acoustical design of performing arts spaces

John M. Eargle (CA) – For contributions to electroacoustics and the recording arts

Stephen J. Elliott (UK) – For contributions to active noise and vibration control

Steven I. Finette (DC) – For contributions to acoustical modeling in a fluctuating ocean

Anders C. Gade (Denmark) – For contributions to the design of performing arts spaces

Hedwig E. Gockel (UK) – For contributions to the understanding of pitch, intensity and modulation processing by the auditory system

Anthony W. Gummer (Germany) – For contributions to the mechanics of mammalian and avian cochleae

Charles W. Holland (PA) – For contributions to seafloor acoustics

Jody E. Kreiman (CA) – For contributions to synthesis and perception of voice

Kevin D. LePage (VA) – For contributions to ocean acoustic reverberation

Kai Ming Li (Hong Kong) – For contributions to the study of sound propagation in high-rise cities

T. Douglas Mast (OH) – For contributions to theoretical bioacoustics and imaging

James A. McAteer (IN) – For contributions to reducing shockwave induced bioeffects

Albert Migliori (NM) – For contributions to the use of acoustics in condensed matter physics

David R. Palmer (FL) – For contributions to sound propagation in the oceans

Claire Prada (France) – For contributions to time-reversal acoustic remote sensing

Marehalli G. Prasad (NJ) – For contributions to the acoustics of ducts and mufflers

Hiroshi Riquimaroux (Japan) – For contributions to bat biosonar

Peter A. Rona (NJ) – For application of acoustics to geophysical imaging

Karim G. Sabra (CA) – For contributions to the use of ambient noise for imaging

Mark V. Trevorrow (Canada) – For contributions to high-frequency underwater acoustics

Michael Vorländer (Germany) – For contributions to standards and modeling in architectural acoustics

Joos Vos (Netherlands) – For contributions to community response to impulsive noise

Ben T. Zinn (GA) – For contributions to combustion acoustics

Wolfgang Ahnert (Germany) – For contributions to modeling of sound reinforcement systems and room acoustics

Anders Askenfelt (Sweden) – For research and teaching in musical acoustics

Kim C. Benjamin (RI) – For the development of underwater piezocomposite transducers

Alexander U. Case (NH) – For contributions to education and outreach in audio systems

Charles C. Church (MS) – For application of physical acoustics to biomedical ultrasound

Robert L. Clark (NC) – For contributions to adaptive control of structural acoustic systems

James P. Cottingham (IA) – For his work on free-reed musical instruments

Torsten Dau (Denmark) – For contributions to psychoacoustics

Carol Y. Espy-Wilson (MD) – For contributions to speech communication and mentoring

C. Craig Formby (MD) – For contributions to temporal processing in both normal and impaired human audition

Samir N. Y. Gerges (Brazil) – For international service to acoustics

Sheryl M. Gracewski (NY) – For contributions to cavitation in biomedical ultrasound

Kenneth W. Grant (MD) – For contributions to auditory-visual speech processing

Paul A. Johnson (NM) – For contributions to nonlinear acoustics of rocks

James M. Kates (CO) – For contributions to signal processing for hearing aids

Qing Huo Liu (NC) – For contributions in computational elastodynamics and acoustics

J. Gregory McDaniel (MA) – For contributions to structural acoustics

Lee A. Miller (Denmark) – For elucidating the mechanisms of insect countermeasures to echolocating bats

Mertel Mρhl (Denmark) – For contributions to pineped hearing and sperm whale biosonar

Shrikanth S. Narayanan (CA) – For contributions in speech production and imaging

Peggy B. Nelson (MN) – For contributions to classroom acoustics

Simon D. Richards (UK) – For contributions to high frequency acoustics in littoral waters

Charles M. Salter (CA) – For contributions to the teaching of architectural acoustics and to its practical applications

Ralph A. Stephen (MA) – For contributions to seafloor elastic wave propagation

Dajun Tang (WA) – For contributions to seabed scattering

Gail R. ter Haar (UK) – For contributions to ultrasound safety and standardization

Ji-Xun Zhou (GA) – For contributions to shallow water acoustics

Michael A. Ainslie (Netherlands) – For contributions to modeling seabed reflection and sonar performance

Bennett M. Brooks (USA, CT): For contributions to noise control engineering, standards, and noise policy

James Finneran (USA, CA)- For contributions to understanding underwater hearing of marine mammals and fish

Klaus Genuit (Germany) – For application of binaural psychoacoustic principles to sound analysis and perception of sound quality

Robert Gragg (USA, VA) – For contributions to the theory and modeling of rough interface scattering

K. Anthony Hoover (USA, CA) – For contributions through the practical application and teaching of principles of architectural acoustics in the design of buildings

Patricia A. Keating (USA, CA) – For contributions to the integration of the phonetic and linguistic aspects of speech production

Volker Mellert (Germany) – For contributions to outdoor sound propagation and to human sound localization

Robert E. Remez (USA, NY) – For contributions to the understanding of perceptual organization of speech

Philippe Roux (France) – For contributions to experimental time-reversal acoustics

Shihab Shamma (USA, DC) – For contributions to computational modeling and cortical physiology of the mammalian auditory system

Yoiti Suzuki (Japan) – For contributions to equal-loudness contours and human response to continuous and impact noise

Stephen C. Thompson (USA, PA) – For contributions to acoustic transduction

Mannel E. Zakharia (France) – For contributions to underwater acoustic imaging

Abeer Alwan (USA, CA) – For contributions to research in speech production and perception and applications to speech technology

George L. Augspurger (USA, CA) – For contributions to studio design and for service to the Journal of the Acoustical Society of America

D. Murray Campbell (UK) – For contributions to musical acoustics

David H. Chambers (USA, CA) – For contributions to time reversal processing methodology

Dezhang Chu (USA, WA) – For contributions in acoustic scattering

Robin O. Cleveland (UK) – For contributions to understanding of shock waves and nonlinear acoustics

Kenneth A. Cunefare (USA, GA) – For contributions to structural acoustics and noise control

Grant B. Deane (USA, CA) – For contributions to surf zone acoustics

Alain de Cheveigne (France) – For contributions to computational modeling of auditory processing of pitch and sound source segregation

Li Deng (USA, WA) – For contributions to speech processing and recognition, especially robust recognition of noisy and conversational speech

David R. Dowling (USA, MI) – For contributions to time-reversal acoustics

Timothy J. Foulkes (USA, MA) – For the integration of acoustics in building design and to education in architectural acoustics

Ronald R. Freiheit (USA, MN) – For contributions to the practical application of acoustics of musical performance and to virtual room acoustics

Peter Gerstoft (USA, CA) – For contributions to geoacoustic inverse theory and methods

John J. Guinan, Jr. (USA, MA) – For contributions to the understanding of the physiology of auditory efferent feedback

John M. Harrison (USA, MA) – For broad contributions to acoustical research, including neuroanatomy, psychology, and musical acoustics

Gary J. Heald (UK) – For contributions to seabed classification by acoustical scattering methods

Jian Kang (UK) – For contributions to teaching architectural acoustics and understanding complex urban noise environments

Steven G. Kargl (USA, WA) – For contributions to the understanding of nonlinear propagation in inhomogeneous media

Joseph F. Lingevitch (USA, VA) -For contributions in acoustic propagation and inverse problems

Thomas J. Matula (USA, WA) – For contributions to the understanding of nonlinear bubble dynamics

James H. Miller (USA, RI) – For contributions to acoustic tomography of ocean sediment

Jeffrey A. Nystuen (USA, WA) – For contributions to acoustical measurement of rainfall on the ocean

Andrew J. Oxenham (USA, MN) – For contributions to understanding peripheral nonlinearity, temporal processing, and perceptual grouping

Christopher J. Plack (UK) – For contributions to the understanding of temporal processing, intensity coding, and pitch perception

Michael D. Richardson (USA, MS) – For contributions to the acoustics of marine sediments

Daniel Rouseff (USA, WA) – For contributions to stochastic ocean acoustics and sound field imagning

Julius O. Smith, III (USA, CO) – For applications of digital signal processing to musical acoustics

Hee-Chun Song (USA, CA) – For contributions to time reversal acoustics and signal processing

Carrick Talmadge (USA, MS) – For contributions to research on cochlear mechanics and otoacoustic emmissions

Evan K. Westwood (USA, TX) – For contributions in underwater sound propagation

D. Keith Wilson (USA, NH) – For contributions to atmospheric acoustics

Eric W. Wood (USA, MA) – For contributions to industrial noise control

Richard H. Campbell (USA, MA) – For contributions to measurement techniques for listening rooms

Laurel H. Carney (USA, NY) – For contributions to an integrated understanding of the physiology and psychophysics of hearing

Bruce D. Cornuelle (USA, CA) – For contributions to the application of inverse acoustical methods and for remote sending of the ocean

Amy M. Donahue (USA, MD) – For contributions to program development and public understanding of hearing research

Hans P. Gottlieb (Australia) – For contributions to the mathematical treatment of vibrational phenomena

George E. Ioup (USA, LA) – For contributions to signal processing in underwater acoustics

Jules S. Jaffe (USA, CA) – For contributions to acoustic imaging

Leon M. Keer (USA, IL) – For contributions to structural dynamics of continuous and distributed bodies

Robert M. Keolian (USA, PA) – For contributions to physical acoustics and for innovative demonstrations of acoustical phenomena

Oswald Leroy (Belgium) – For contributions to acousto-optics and interfacial waves

Raymond Lim (USA, FL) – For contributions to the theory of acoustic scattering from objects buried in the seafloor

Hugh McDermott (Australia) – For signal processing that improves speech recognition with cochlear inplants

Colette M. McKay (Australia) – For contributions to measurement and improvement of speech recognition with cochlear implants

Ronald L. McKay (USA, CA) – For contributions to the acoustics of performance spaces and teaching facilities

Zoi-Heleni Michalopoulou (USA, NJ) – For contributions to signal processing and mathematical analysis of ocean data

William C. Moss (USA, CA) – For numerical modeling of single bubble sonoluminescence

Philip A. Nelson (UK) – For contributions to active control and auralization

Marshall H. Orr (USA, MD) – For application of high frequency acoustics in imaging small scale ocean processes

Jens H. Rindel (Denmark) – For research and teaching in room acoustics

Robert S. Schlauch (USA, MN) – For contributions to understanding intensity perception and attentional factors in hearing

Brigitte Schulte-Fortkamp (Germany) – For contributions to environmental noise awareness

Scott Sommerfeldt (USA, UT) – For research and education in active control of vibration and noise

Mario A. Svirsky (USA, NY) – For contributions to understanding speech perception in children and adults with cochlear implants

Floyd E. Toole (USA, CA) – For contributions to objective measurement and subjective assessment of loudspeakers in rooms

David P. Walsh (USA, CA) – For contributions to acoustical design of educational facilities

Beverly A. Wright (USA, IL) – For contributions to understanding complex-sound perception, auditory adaptation and perceptual learning

Sean F. Wu (USA, MI) – For contributions to structural acoustics and noise control

Ning Xiang (USA, NY) – For contributions to signal processing, architectural acoustics, and acoustic detection

Rachel K. Clifton (USA, MA) – For contributions to auditory perception and sound localization

Kerry W. Commander (USA, FL) – For contributions to bubble acoustics and sonar systems development

Peter H. Dahl (USA, WA) – For contributions to scattering by ocean waves and bubbles

Pierre L. Divenyi (USA, CA) – For contributions to psychological acoustics

Mathias Fink (France) – For contributions to ultrasonics and time-reversal acoustics

Anthony G. Galaitsis (USA, MA) – For contributions to the control of machine noise and vibration

Brian H. Houston (USA, DC) – For contributions to the acoustic scattering and radiation from structures

Patrick M. Hurdle (USA, CA) – For contributions to the understanding of rocket engine and laser noise

Anatoliy N. Ivakin (USA, WA) – For contributions to the understanding of scattering of sound by the seafloor

Darlene Ketten (USA, MA) – For contributions to the understanding of auditory structures and functions of marine mammals

Berger Kollmeier (Germany) – For contributions to psychoacoustics and applied audiology

Asbjorn Krokstad (Norway) – For applications of ray tracing in room acoustics

Jerry G. Lilly (USA, WA) – For contributions to the dissemination of noise control knowledge

David E. Marsh (USA, TX) – For contributions to the application of architectural acoustics and audio design

Chaslav V. Pavlovic (USA, CA) – For contributions to objective measures of speech intelligibility, standards and hearing aids

Allan G. Piersol (USA, CA) – For application of random process theory in acoustics and vibration

Andrzej Rakowski (Poland) – For contributions to music perception and education

W. John Richardson (Canada) – For contributions to understanding the effects of sounds on marine mammals

Nicolas Rott (USA, CA) – For pioneering work in thermoacoustics

Ahmet Selamet (USA, OH) – For contributions to the acoustics of mufflers and silencers

Christopher A. Shera (USA, MA) – For contributions to the understanding of mechanisms underlying otoacoustic emissions

Leon H. Sibul (USA, PA) – For contributions to underwater acoustic signal processing

Andrea Simmons (USA, RI) – For contributions to understanding amphibian acoustics

David C. Swanson (USA, PA) – For contributions to adaptive signal processing in acoustics

Michael Taroudakis (Greece) – For contributions to geoacoustic inversion and propagation modeling

Lynne A. Werner (USA, WA) – For contributions to infant psychoacoustics and human auditory development

George Zweig (USA, NM) – For fundamental contributions to cochlear modeling

Paul J. Abbas (USA, IA) – For contributions to the understanding of encoding in the auditory nerve

R. Dean Ayers (USA, OR) – For contributions to the understanding of wind instruments and education

Søren Bech (Denmark) – For contributions to architectural and physiological acoustics

Donald E. Bray (USA, TX) – For contributions to the ultrasonic nondestructive evaluation

Shira L. Broschat (USA, WA) – For contributions to scattering and biomedical acoustics

Angelo J. Campanella (USA, OH) – For contributions to acoustical standards, noise control and architectural acoustics

Rene Causse (France) – For contributions to the understanding of the acoustics of string and wind instruments

Peter D’Antonio (USA, MD) – For contributions to the applications of sound diffusion from architectural surfaces

Laurent Demany (France) – For contributions to the understanding of auditory processing

Michael F. Dorman (USA, AZ) – For contributions to the understanding of speech perception

Stan E. Dosso (Canada)- For contributions to ocean and Arctic acoustic inverse problems

E. Carr Everbach (USA, PA) – For contributions to biomedical ultrasound and education in acoustics

Oleg Godin (USA, CO) – For contributions to wave propagation theory

Michael P. Gorga (USA, NE) – For contributions to understanding the mechanisms and clinical utility of evoked otoacoustic emissions

John Grose (USA, NC) – For contributions to the understanding of perception of sound in adults and children

Donald E. Hall (USA, CA) – For contributions to musical acoustics and education

Gordon R. Hamilton (USA, VA) – For contributions to underwater acoustics

Takayuki Hidaka (Japan) – For contributions to acoustical design of concert and opera halls

Paul C. Hines (Canada) – For contributions to acoustic scattering at ocean boundaries

Mark A. Holden (USA, CT) – For contributions to the acoustics of listening spaces

Christy K. Holland (USA, OH) – For contributions to the safety of diagnostic ultrasound and to the affairs of the Society

W. Jack Hughes (USA, PA) – For contributions to the development of electroacoustic transducers

Dennis F. Jones (Canada) – For contributions to the development of flextensional transducers

Jun-Ichi Kushibiki (Japan) – For contributions to ultrasonic metrology and to acoustic microscopy

Richard H. Love (USA, LA) – For contributions to fisheries acoustics

Nathan C. Martin (USA, MA) – For contributions to the fields of sonar and structural acoustics

Cynthia F. Moss (USA, MD) – For contributions to the understanding of bat biosonar

Hari S. Paul (India) – For contributions to piezoelectric materials and international outreach

Virginia Richards (USA, CA) – For contributions to the understanding of temporal and spacial processing

Mario Ruggero (USA, IL) – For contributions to the understanding of cochlear function and auditory physiology

Christian Soize (France) – For contributions to the understanding of the acoustic response of complex structures

Hans C. Strifors (Sweden) – For contributions to scattering of sound waves from submerged objects

Thomas L. Szabo (USA, MA) – For contributions to diagnostic ultrasound imaging

Charles Thompson (USA, MA) – For contributions to theoretical and computational acoustics

Bernhard R. Tittman (USA, PA) – For contributions to acoustical microscopy and ultrasonic nondestructive evaluation

Emily Tobey (USA, TX) – For contributions to understanding speech and language development in cochlear implant users

Ji-Qing Wang (China) – For contributions to architectural acoustics and international collaboration

William A. Watkins (USA, MA) – For contributions to marine mammal bioacoustics

Share This